top of page

Średniowieczna Lodownia

 

 

Lodownia w Kozach stanowi jeden z najciekawszych punktów parkowego krajobrazu. Odremontowana budowla wzbudza zainteresowanie mieszkańców i turystów dotąd obojętnie przechodzących obok "kopca w parku" ...
i to z różnych powodów.

 

***

Lodownie budowano w dawnych lochach lub zagłębieniach, koniecznie w zalesionym lub zacienionym miejscu, w pobliżu dworu.  Od dna  wykopanego dołu układano cembrowany, sklepiony mur sięgający aż do góry lodowni. Na drewnianych belach układano podłogę, na niej ustawiano żywność lub napoje wymagające schłodzenia, a pod nią składowy lód utrzymywał stałą temperaturę (ok. -4 C) chłodząc pomieszczenie.

 

Do sklepionej pod kopułą lodowni prowadził krótki kamienny korytarz, budowany  zawsze od strony najmniej nasłonecznionej, dodatkowo zabezpieczony w dwoje drzwi, chroniacych to miejsce przed wtargnieciem ciepłego powietrza z zewnątrz.

 

** 

Dzięki pracom prowadzonym w parku w ramach zadania „Wzrost atrakcyjności turystycznej Gminy Kozy poprzez zagospodarowanie terenu parku w zabytkowym założeniu pałacowo-parkowym -Pałac Czeczów”  dofinansowanego ze środków Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Śląskiego
na lata 2007-2013, 
lodownia zyskała nowy blask. 

Jej wnętrze oczyszczono ze śmieci, wzmocniono konstrukcję kopuły lodowni od wewnątrz konstrukcją z prętów i  siatki i  od zewnątrz obudowując ceglanym i kamiennym wzmocnieniem.
Odsłoniono i zrekonstuowano fragment krótkiego korytarza prowadzacego do pomieszczenia lodowni w którym kiedyś istniało dwoje drzwi. 
Założono oświetlenie i kratę zabezpieczająca przed upadkiem do głębokiej na kilka metrów "studni" (będącej dawnym pojemnikiem na lód) tak, aby  umożliwić obejrzenie wnętrza. 

 

*

Jedyne takie miejsce
archeologiczne w regionie !

bottom of page